Historia ręczników papierowych

Historia ręczników papierowych

Ręczniki papierowe to nieodłączny element niemalże każdej kuchni. Można je również spotkać w prawie każdym hotelu, biurze czy restauracji. Bez nich trudno byłoby utrzymać właściwe warunki sanitarne w publicznych toaletach. Nie tylko ułatwiają dbanie o higienę czy robienie rutynowych porządków. I choć używamy ich niemalże codziennie, zastanawiamy się, jaka jest ich historia i kto je wymyślił.

Historia ręcznika papierowego rozpoczyna się na początku dwudziestego wieku przypadkowo, gdy w Stanach Zjednoczonych, pewna firma wyprodukowała zbyt gruby papier, który nie nadawał się do wykorzystania  jako papier toaletowy. Był to wielki problem, ponieważ posiadali wiele wagonów wypchanych wadliwym towarem. Aby uchronić firmę przed ogromnymi stratami, jej właściciel musiał znaleźć dla niego inne zastosowanie. W tym samym czasie w szkole nauczycielka z Filadelfii zaczęła podawać uczniom miękki papier, by wydmuchiwali w niego nos, co miało zapobiegać rozprzestrzenianiu się zarazek. Scott – właściciel firmy dowiedział się o tej sytuacji i w miejsce miękkiego papieru, zaproponował stosowanie swojego wadliwego produkty, który sprawdził się w tej roli idealnie. Dopiero później Arthur Scott zauważył możliwość wykorzystywania ręcznika papierowego w kuchni, co okazało się wspaniałym pomysłem.

Wynika z tego zatem, że ręczniki papierowe są dziełem przypadku i mimo swego pospolitego wyglądu – posiadają niezwykłą historię.

Przyszłość ręczników papierowych

Konkurencja w postaci wygodniejszych w użyciu, suszarek do rąk, w wielu miejscach wypiera ręczniki papierowe. Kolejnym problemem ręczników papierowych jest fakt, że bardzo często są wykonywane z tworzyw nienadających się do ponownego użytku. Na szczęście coraz częściej sprzedawane są ręczniki papierowe, które można poddać procesowi recyklingu.